نکات امنیتی در نصب Pokémon GO

2 تیر 1396 - 18:30

چند نفر از کارمندان شما کپی سرقتی بازی Pokémon GO را نصب کرده اند؟

بازی آنلاین Pokémon GO یک اپلیکیشن موبایلی است که با سرعت بسیار زیاد و در مدت بسیار کوتاهی فراگیر و رایج شده است به صورتیکه دسترسی به آن در خارج از آمریکا برای جلوگیری از Over load سرورها محدود شد.

اما افرادی که خارج از آمریکا علاقمند به بازی هستند باید چه کنند؟

بر روی iOS، در سایر کشورها کار زیادی نمیتوان برای نصب از روی بازارهای جایگزین انجام داد چرا که اپل به طور رسمی تنها از App Store پشتیبانی میکند که این مورد در کشور ما صادق نبوده و نصب از بازارهای جایگزین انجام میشود. بر روی اندروید، گزینه ای وجود دارد با این مضمون که اجازه نصب اپ از منابع تایید نشده را می دهد یا Allow apps from untrusted sources. این گزینه درهای موبایل شما را به روی نصب نرم افزار از هرجایی و نه فقط Google Play میگشاید. پس میلیونها نفر در سراسر جهان عامدانه تنظیمات امنیتی موبایل خود را کاهش می دهند تا از سایت های دانلود غیر رسمی Pokémon GO سرقتی دریافت و نصب نمایند.

آیا انجام چنین کاری امن است؟

میلیونها نفر اپلیکیشنهای سرقتی را نصب کرده اند و اتفاق بدی هم رخ نداده است پس میلیونها نفر دیگر هم میتوانند از آنها پیروی کنند و مشکلی پیش نیاید؟

تبهکاران سایبری عاشق این نوع ریسک پذیریهای دسته جمعی هستند چرا که می توانند از آن سوء استفاده کنند. درواقع این روزها نسخه های تغییریافته ای از Pokémon GO دیده می شود که ظاهر و کارکرد آن عینا مشابه نسخه اصلی است اما حاوی جاسوس افزارهایی نظیر DroidJack می باشد که می تواند از طریق دوربین موبایلتان شما را ببیند، از طریق GPS شما را مکان یابی کند ، پیغامهای نوشتاری و پیامکهای شما را بخواند، به مکالمات شما گوش دهد و ...

اما سوال مهم این که: اگر نسخه هک شده ای از Pokémon GO را به اشتباه نصب نمودید، آیا می توانید آنرا شناسایی نمایید؟ از آنجا که اخیرا تیم Google play بدافزارهای پنهان شده و جاسازی شده زیادی در اپلکیشنهای مختلف شناسایی کرده اند، به ما یادآوری می نمایند که حتی گاهی سازندگان و صاحبان اپلیکیشن ها هم نمیتوانند فرق اصلی را با سرقتی متوجه شوند. بدون کمک فرد متخصص، تشخیص تفاوت اپلیکیشن های خطرناک با بیخطر همیشه و یا به راحتی امکان پذیر نیست.

نکات امنیتی:

- خودداری از نصب اپلیکیشن های فاقد اعتبار یا دارای اعتبار ضعیف

به اپ هایی که به نظر میرسد کسی نمی شناسد اعتماد نکنید.

- استفاده از Google Play و App Store در حد امکان

با وجود همه مشکلات پیش آماده تاکنون، همچنان استفاده از این دو به هر بازار بدون نظارت دیگری ارجحیت دارد.

- استفاده از آنتی ویروس موبایل

بسیاری از این آنتی ویروسها به رایگان هم در اختیار شما قرار می گیرد و به صورت خودکار شما را از اپلیکیشنهای آلوده و بی اعتبار محافظت می کند.

- مدیریت مرکزی موبایلهای کاری

با استفاده از مدل ها و ابزارهای کنترلی موبایل، در مورد موبایل های کاری اجازه استفاده از گزینه allow untrusted app sources on phones را در مجموعه خود ندهید.

و یک مورد دیگر:

بازی Pokémon GO از شما میخواهد در حالیکه به صفحه موبایل خود خیره شده اید در دنیای واقعی قدم بزنید و بگردید. همانطور که خود اپ هم به شما در هر بار آغاز بازی یادآوری میکند: به یاد داشته باشید که همواره آگاه و هوشیار باشید.